Az Új Medicina "atyja", Ryke Geerd Hamer 2017. júliusában bekövetkezett halála után, tegnapelőtt elhunyt Bert Hellinger is, a két ember közül, akinek nevét a modern kori emberiség sosem feljtheti el, immár a második is. Míg Dr. Hamer a biologika rendszerét fedezte fel és írta le, hatalmat adva ezáltal az embernek, hogy saját testének folyamatait megértse, és irányítsa, addig Hellinger a lélek folyamataiba segített betekintést nyerni, s a lélek egészségét helyreállítani, hogy az ne is betegítse meg a testet. Tehát a Hellinger által az emberiségnek adott tudás talán még a Hamer doktor által tanítottakat is megelőzi, mivel a lélek karbantartásával megelőzhetők a test fizikai elváltozásai, azaz Bert Hellinger felfedezésének ismeretével és használatával a betegségek jelentős hányada akár el is kerülhető.
Bert Hellinger, született: Anton Hellinger (1925. december 16.- 2019.09.19.) német pszichoterápiával foglalkozó katolikus misszionárius. Filozófiát, teológiát és pedagógiát tanult. Tanulmányai után 16 éven át egy katolikus misszionárius rend, a Kongregation der Missionare von Mariannhill tagjaként Dél-Afrikában dolgozott a zuluknál. Itt figyelte meg, hogy a természeti népeknél milyen nagy jelentősége és gyógyító ereje van az ősök tiszteletének.
Visszatérése után pszichoanalitikus lett, majd a csoportdinamika, a primérterápia, a tranzakció-analízis és különböző hipnoterápiás eljárások hatása alatt kialakította a saját munkamódszerét, a mára már világszerte ismertté vált családfelállítást. A módszert számos területen alkalmazzák, például a pszichoterápiában, a pszichoszomatikus orvoslásban, az életvezetési és nevelési tanácsadásban, a tágabb értelemben vett lelki gondozásban.
Bert Hellinger a Rupert Sheldrake által megfogalmazott morfogenetikus mező erőterében uralkodó törvényeket figyelte meg, és azokat A szeretet rendjei című művében fogalmazta meg. Terápiájának lényege a mezőben lévő rendek helyreállítása. A mezőt szívesen nevezte szellemi mezőnek.
Bert Hellinger gondolkodásmódja áthidal minden ideológiát, fölöttük áll, a létezés középpontjára figyel, ahol már vagy még nincsenek szavaink. Egy jellemző mottója:
„A legmélyebb valóság nem a boldogság, hanem a fájdalom. Ez a legvégső valóság. Hogy miért, azt nem tudom megmagyarázni, valószínűleg azzal áll kapcsolatban, hogy a fájdalom teszi lehetővé, hogy búcsút vegyünk az átmenetitől.
Ha összességében nézzük az élet valóságát, akkor azt látjuk, hogy átmeneti és mulandó. Mögötte azonban valami maradandó hat, bármi legyen is az. Nem tudom, és nem is akarom definiálni. Ám a fájdalom arra utal, ami mögötte van. A fájdalom teszi lehetővé, hogy meglássuk és elinduljunk felé.”
Bert Hellinger, bár világszerte elismert pszichoterapeuta volt, kritikusai mégis szemére vetették, hogy nincs elismert pszichoterapeuta diplomája. Az egyházaknak is dilemmát okozott a vele kapcsolatos állásfoglalás, hiszen a papi rendből kilépett, nem tartozott egyházhoz, mégis egész lénye mély hitet sugárzott, módszere pedig sokaknak adja meg a testi-lelki gyógyulást, a lelki békét.
Magyarországon 1995-ben járt először a Családterápiás Egyesület meghívására, majd 2006 májusában Konferenciát tartott a magyarországi Hellinger Intézet szervezésében a Jogi Egyetem dísztermében.
Mi az a morfogenetikus mező?
Már a két világháború között végeztek a tudósok különböző kvantumfizikai kísérleteket, de igazán néhány évtizede sikerült bebizonyítani egy különleges tér létezését. A morfogenetikus mező olyan akár a gravitáció vagy az elektromágneses tér, szabad szemmel nem látható, de hatása mégis érezhető. Befolyásolja az anyag működését és meghatározza annak létezési és működési formáját.
Ennek a különleges mezőnek a meglétét bizonyítják olyan megfigyelések, mint a századik majom kísérlet. Egy kellő létszámú majomcsapat egy szigeten rájött arra, hogy megmossa az ételét. Egy bizonyos idő után több száz vagy több ezer kilométerrel arrébb is hirtelen tudták ezt a majmok. Az információ, a tudás amire rájöttek a majmok, bekerült az egységes mezőbe és onnan más majmok is le tudták szedni. A morfogenetikus mező következménye a madarak V alakban repülése, a madarak és a halak vándorlása, a hangyák, méhek szerveződése, stb.
A közös tudat-mező, vagy háló tehát az információs közeg, melyen keresztül metafizikai energiaminták, gondolatok és érzelmek „találkoznak”.
A régi mágusok ismerték ezt a teret, és ez az, ahol a csodák is megtörténnek. Ennek a térnek a létrehozója maga az Univerzum. A régiek Akasha krónikának, kollektív tudatnak, éternek vagy asztrálfénynek nevezték ezt a közeget. Ma már tudjuk, hogy létezik egy közös mező, de azt is, hogy az emberek is létre tudnak hozni információs tudatmezőket.
A család, a város, az ország, a kontinens mind saját információs mezővel rendelkezik és minden egyes ember aki csatlakozott ehhez a térhez lehívhat innen információkat. Olyan ez az egyes ember számára, mintha a számítógépünkhöz csatlakoztatnánk egy külső memóriát. Ugyanakkor fel is töltünk információkat, amikhez így más emberek juthatnak hozzá. Ez az oka annak, hogy sokszor egy időben születnek meg, egymástól látszólag függetlenül találmányok.
Ugyanakkor a morfogenetikus mező az agyunkon kívüli memóriánk. Innen,ellazult tudatállapotban, amikor gondolkodunk vagy meditálunk, le tudunk hívni információkat. Mi is folyamatosan töltjük ezt a mezőt. Minden cselekedetünk, gondolatunk megjelenik ebben a virtuális térben. Tudjuk, hogy egész világunk energiából épül fel, az anyag maga is végsőként lebontva „csupán” energia.
A minket körülvevő különböző információs mezőkhöz csatlakozunk mi is. Amennyiben ezt önszántunkból tesszük, akkor energiával töltjük fel ezt a mezőt úgy, hogy mi magunk is kapunk energiát. A családunknak is van saját morfogenetikus tere. A családi összefogás, a biztonság és szeretet minden tagját feltölti. Amikor azonban már kényszernek érzi valaki a családhoz tartozást, akkor már nem feltölti a család, hanem elszívja az energiáit. Az energiavámpírok is így működnek. Maga az információs tér is lehet energiavámpír.
Amíg az adott térben vagyunk, addig azt tápláljuk energiával. Sokszor megfigyelték válásnál, hogy amíg heves érzelmeket táplálnak egymás iránt a felek, nem tudnak békében megegyezni. A szeretet érzése sokszor átcsap gyűlöletbe. Mindkét érzés energiával tölti fel a közös információs teret és nem engedi elszakadni őket egymástól, a gyűlölet erősebb kapocs a szeretetnél is. Idővel sikerül nekik megszüntetni azt az entitást (közös tudati mezőt), amit közös életük során felépítettek és akkor sikerül elválniuk.
A morfogenetikus mező, mint virtuális élőlény viselkedik. Nem jó és nem rossz. Nincsenek érzelmei. Azonban az emberek energiájából él, azokat sokszor irányítja. Külön információs mezeje van a különböző ideológiáknak, társadalmi rendszereknek, politikai irányzatoknak, de még egy focicsapat szurkolóinak is. De saját tudati mezővel rendelkeznek a betegségek is.
A morfogenetikus mezők összességét morfikus mezőnek nevezzük. Ezt a nagy, közös tudástárat az Univerzum hozta létre. Minden és mindenki kapcsolatban áll vele. Az ember maga is hoz létre információs mezőket. A meglevőkhöz lehet csatlakozni, de le is lehet válni tőle. Ilyenkor lépünk ki a családból vagy egy házasságból, de ugyanígy csatlakozhatunk vagy leválhatunk egy politikai pártról vagy egy eszmerendszerről. De még egy betegség tudati szintjéhez is csatlakozhatunk, vagy akár meg is szüntethetjük.
A világban végtelen sok morfogenetikus mező van. Egyik sem jó vagy rossz. Az emberek energiájából táplálkoznak, ezért minél több ember csatlakozik egy tudati mezőhöz annál nagyobb lesz. A közös összefogás vagy a közös ima képes megváltoztatni a világ eseményeit.
Nem vagyunk áldozatok, tehetünk önmagunkért, mi több, csak mi tehetünk magunkért
Felhasználhatjuk ezt a morfogenetikus mezőt arra, hogy saját életünket a lehető legjobbá tegyük. Erre dolgozott ki, mára széles körben ismert módszert Bert Hellinger, a családállítási modellel. A nyolcvanas évek második felében kezdte el a családfelállítás módszerének a kidolgozását. A pszichoanalízis, a hipnózis, a tranzakció analízis, és a családterápia módszereit saját eseteinek alapos tanulmányozásával és megfigyeléseivel ötvözve túllépett a hagyományos nyugati pszichológia megszokott fogalmi keretein, és új módszerével rövid időn belül igen látványos sikereket ért el. Világszerte futótűzként terjedt el a szisztemikus-fenomenologikus rendszerterápia, közismertebb nevén a Hellinger-féle családállítás módszere. A családállítás lényege az, hogy a probléma mögött meghúzódó generációs elakadások láthatóvá és feloldhatóvá válnak.
Bert Hellinger fedezte fel, hogy létezik egy közös családi lélek, egy olyan családi energiamező, amely meghatározóan irányítja az egyes emberek életét. A családi lélekben /mezőben szigorú törvények uralkodnak. Ha megsérülnek, az generációkon keresztül negatív hatással van a családtagokra. A családi lélek megkezdi a kiegyenlítést, a jóvátételt. Működésbe lép a rendszer-lelkiismeret, például úgy, hogy a gyerek kezd el érthető ok nélkül rosszul élni, vagy valamilyen testi-lelki tünetet mutatni. Mivel az okok ilyenkor nem a saját élettörténetben vannak, mindaddig eredménytelenek maradhatnak a testi és lelki kezelések, amíg a rejtett dinamika napvilágra nem kerül és fel nem oldódik.
Nehéz sorshelyzeteink, problémáink tudatalattinkban rejtező gyökerei tehát a családunk történetéből olvashatóak ki a módszer segítségével.
A Hellinger által megfogalmazott törvényszerűségek azonban nem csak a családokra, hanem minden kisebb-nagyobb csoportokra, rendszerekre és szervezetekre is érvényesek. Ezekben a rendszerekben is ugyanúgy, vagy hasonló módon lehet a módszert alkalmazni,- ezeket rendszerállításoknak hívjuk. Ilyen csoportot alkotnak pl.egy lakóközösség, egy szerelmi háromszög, iskolai,-munkahelyi közösségek, de még egy baleset részesei is, akik közül van, aki életben marad, van, aki megnyomorodik, és van, aki meghal. Hellinger és munkatársainak megfigyelése szerint mindegyik esetben létrejön a jobb híján közös léleknek nevezett rejtett összeköttetés, egy hálózat.
A munkahelyi és egyéb szervezetekben végzett ilyen munka a szervezetállítás nevet kapta.
A módszer számos terápia-rezisztens esetben hozott gyors és látványos javulást. A családfelállítást követő egy éven belül a résztvevők 78 %-ának életében markáns pozitív változás állt be, további 14 %-uknak javult az állapota. Megszűntek az addig, a saját élettörténet alapján érthetetlen depressziók, teljesítménybeli és kapcsolati kudarcsorozatok, öngyilkossági hajlamok és amennyiben még nem alakult ki a gyógyíthatatlan irreverzibilis változás, a testi betegségek is javultak, meggyógyultak. A maradék 8 % esetében a családfelállítás hatástalan maradt, ami nagyon jó arány a többi pszichoterápiás módszert alapul véve.
Betekintés a módszer filozófiai hátterébe:
El kell felejteni pl. minden eddigi tudásunkat és tapasztalatunkat, összpontosítunk és várunk, míg az összefüggésben szinte magától megmutatkozik az eredmény vagy egy megoldás, amit nem lehet előre tudni. Ez a felismerés más mélységekből jön és ajándékba kapjuk. Ezt a sajátságos mozgást nem tartom kézben, ilyenkor egy másik erő hordoz, melynek része vagyok, ez az erő a Lélek. Ez a módszer mindig olyan, mint ha sötétben tapogatóznánk, de együtt rezegve azzal, ami megmutatkozik, ahonnan az impulzusok jönnek, és az az erő, ami továbbvisz.
A REND sohasem szabály, vagy törvényszerűség, a rend az érzékelhető valóság, épp ezért nem is lehet megválogatni, mert magától működik. A szeretet a rend egy része. Ezek a rendek titokzatosak. Nem lehet teljes mértékben megragadni őket, csak figyelni lehet a működésüket. Mindig másként hatnak, mindig új módon működnek. A renden nem gondolkodni kell, úgyis felszínre kerül, napfényre kerül a maga teljességében. Lépésről- lépésre. Hogy a dolgok rendbejönnek, összhangban vannak valamivel., ami hordozza őket, ez a REND. De az, hogy ez mi, sosem válik egyértelművé, mindig csak megközelítőleg tudjuk megérteni.
A családállítás lényege
Életünk során sokszor érezhetjük úgy, hogy nem tudunk megoldani egy-egy érzelmi problémát, élethelyzetet, vagy hogy újra és újra ugyanabba a szituációba kerülünk bele. Hiába határozzuk el, hogy most másként csináljuk, máshogyan oldjuk meg, vannak olyan tényezők, minták, amelyek nagyon mélyen, a lelkünkben hatnak, és nem mindig elég a tudatos elhatározás. Ezek a lelki kötelékek gyakran vezetnek el a családból, szüleinktől, nagyszüleinktől, sőt akár a dédszüleinktől tudattalanul hozott generációs lelki kötésekhez.
A családállítás eredetileg azokkal a család dinamikai törvényekkel dolgozik, amelyeket ha megismerünk és elkezdünk alkalmazni, valódi változásokat hoznak életünk minden területén. A családállítás mögött meghúzódó “törvényszerűségek” nem újkeletűek, hiszen Böszörményi Nagy Iván amerikai magyar pszichiáter már foglalkozott ezzel a témával (Hellinger nagyon sokat merített belőle).
A családnak közös lelke, közös lelkiismerete van
Családok, népek, nemzetek, csoportok minden egyes tagja összeköttetésben áll a morfogenetikus mező síkján, függnek egymástól, illetve a mező által követett szabályoktól. Természetesen az egész módszer lényegét nem tudjuk itt közreadni, néhány kiragadott részletet csupán:
ELSŐ ALAPSZABÁLY: Mindenkinek, akár élő, akár holt, ugyanúgy joga van az odatartozásra.
Ha bármi okból,- csirkefogó, alkoholista, házasságon kívüli, stb...,- kirekesztik, akkor a családlélek megpróbálja létrehozni az egyensúlyt,ez a MÁSODIK ALAPSZABÁLY.
A megtagadott odatartozását a rendszer kiegyenlíti, a kirekesztett és egy később született között összeköttetést teremt, utóbbi képviseli a kirekesztettet. Magyarán szólva, ha a felmenők között volt valaki, aki kivert kutyának érezte magát, mert a családja kitagadta, elfordult tőle, akkor újra és újra lesz a megszületők között, aki a lelke mélyén ugyanígy érzi magát, látszólag minden logikus ok nélkül, és eszerint is viselkedik.
HARMADIK ALAPSZABÁLY: Akik korábban születtek, előrébb álljanak a rangsorban, mint a később születettek!
A családlélek és a család lelkiismeret mindenek előtt az előbb születettek jogaira ügyel, és a kiegyenlítéshez feláldozza a később születettet. Ha tiszteletben tartjuk az előző generációk jogait, akkor a később születettek szabadok lesznek. Ha nem tiszteljük az ősöket az őket megillető módon, akkor mi sem kapunk tiszteletet, irántuk táplált érzéseink révén önmagunkat fosztjuk meg attól, amit megtagadunk tőlük.
(Talán nekünk, magyaroknak érdemes ezt alaposan átgondolni, tekintvén, hogy az iskolákban tanított tananyag, és a leszármazottak fejébe vert egyéb elképzelések és meggyőződések okán, nem tiszteljük eléggé sem őseinket, sem nagyjainkat, nemzetszintű romlásunk tehát - Hellinger tanai szerint -, önmagunknak, illetve az őseink felé mutatott tiszteletlenségnek köszönhető. Csak egyetlen példa: Szent István király, nemzetünk ma ismert, legnagyobb, államalapító királya, akit e nemzetnek legalább a fele árulóként, nyugati bérencként, nemzetgyilkosként, s ezerféle, lealacsonyító néven emleget, noha az igazságot róla valójában senki sem ismeri. Ráadásul a Hellinger által keretbe foglalt szabályok alapján az ősök akkor is meg kell kapják a nekik kijáró tiszteltet, ha az élők úgy ítélik meg, hogy nem érdemlik azt. A szerkesztő)
A SZERETET RENDJE SZÜLŐK ÉS GYERMEKEK KÖZÖTT:
A gyermek a szülőktől kapja az életet és szeretettel fogadja el a szüleit, valamint a tőlük kapott életet. Ez a rend. Bármilyenek is legyenek, bármit tegyenek is a szülők...
A KEZDETI REND:
Ha nem ismerik el a kezdeti rendet, pl. a testvérek sorrendjét - vetélések, halva szülések, kisgyermekkori elhalálozás miatt, melyekről az élő testvérek nem tudnak -, az zavarokhoz, skizofréniához is vezethet. Ha egy gyermek az őt megillető helyet foglalja el, rendben levőnek érez mindent. Nem érzi magát kisebbnek vagy nagyobbnak, épp a megfelelő helyen érzi magát. Ám amennyiben például elsőszülöttnek hiszi magát, noha születését megelőzte az édesanya vetélése, egy halva szülés, vagy a valódi elsőszülött korai halála, akkor az élő gyermek mentálisan nem lesz egészéges mindaddig, amíg a titok fel nem libben előtte, s ezáltal ő a mezőben a saját helyére nem kerül.
GYÓGYULÁS:
Mindig azzal kezdődik, hogy méltányolom azokat, akik ellen vétettem, vagy akiket kirekesztettem az életemből, bár odatartoznának. Amint megadom nekik a tiszteletet, mely megilleti őket, ismét helyreáll az egyensúly és kibontakozhat a jó.
A módszer működése egyelőre még csak tapasztalati úton bizonyítható, de a quantumfizika már tett lépéseket ez irányba. Hellinger azt állítja, ő nem feltalálta, csak felfedezte a módszert. Ezért az szabadon terjeszthető, nincsenek dogmái, szigorúan kötött szabályai. Ebből következően nincsenek minőségi normái, számon kérő vagy akkreditáló intézményei sem.
A módszer gyakorlati működését számos esetben megfigyelték, a hatásmechanizmus magyarázatára azonban több, párhuzamos elmélet is van, tudományosan jelenleg egyik sem igazolt. A családfelállítást sok támadás, kritika éri "elméleti megalapozatlansága", tudománytalansága, illetve áltudományos - tudományosan nem igazolt -, volta miatt, a gyakorlatban azonban sikeresen tud kezelni más módszerekkel nehezen elérhető helyeken található pszichés sérüléseket. Előnye még a szisztemikus (azaz rendszerszemléletű) és fenomenológikus (fenomenológia szó szerint: a jelenség előítéletmentes megismerését és leírását célzó) módszer, azaz előzetes feltevés, gondolat, ítélet nélkül vizsgál meg minden esetet, az általánosító megközelítéseket mellőzi.
A mezőszemléletű megközelítés szerint, a családfelállítás egy adott család „szellemi mezejében” történő rendeződés. A mezőbe tartozik a terápiát kérő személy, az ősei, a korábbi és a jelenlegi kapcsolatrendszerei. A szellemi mező Hellinger szerint egy morfogenetikus energiamező – a forma keletkezésének mezeje (nem összekeverendő a morfogénnel, amely valamely biológiai szövet fejlődéséért felelős biokémiai faktor). Az elnevezés azon a megfigyelésen alapul, hogy ha valami megtörtént, akkor idővel újra és újra megismétli önmagát, mígnem formává alakul. Amikor az egyén cselekvés előtt áll, a mező emlékezik és megismételhet egy korábbi cselekvést. Ezért fordulhat elő, hogy egy családban generációról generációra ugyanazok a sorsok ismétlődnek, mert a családi mező emlékezete ugyanazokat hívja elő.
Bert Hellinger megfigyelte, hogy ha ezt a mezőt kívülről egy új szellemi behatás éri – egy új szellemi mozgást állítunk be – akkor ez az ismétlődés megáll és az egyén képes lesz egy új életszakaszt kezdeni. A gyógyulás azzal kezdődik, ha a múltat – az ismétlődésekkel együtt – tisztelettel elfogadja, nyitottá válik a jövő felé, és vállalja a pillanat kockázatát. Amikor az egyén felismeri a valóságot, azt, ami van, és nem annak bűvöletében él, hogy a valóságnak milyennek kellene lenni, akkor ez az a pillanat, amikor az új szellemi mozgás beállítható gyógyító mondatokkal. A mondatok szeretettel teljesek, elfogadóak és a mélyben hatnak.
Bert Hellinger megfigyelése, hogy „létezik egy mélység, amelyben minden összefolyik. Ez a mélység kívül esik az idő határain. Az életet olyan, mint egy piramis. Fenn, az egészen kicsi kis csúcson zajlik minden, amit haladásnak, történelemnek nevezünk. Lenn, a mélységben a jövő és a múlt összemosódik. Ott csak tér van, idő nincs. Néha előáll olyan helyzet, melynek során kapcsolatba kerülünk ezzel a mélységgel. Ilyenkor valamilyen rejtett rendszert ismerünk fel benne és lelkünk valami nagyobb méretű irányába képes elmozdulni.”
A családfelállítás ebből a mélységből, mezőből jeleníti meg képviselőkkel a család erőterét addig a határig, amíg azt érzékelni képes. A végső határ természetesen a végtelen, a családfelállításnál általában öt-hat generáció erőtere jelenik meg.
Módszerének továbbadására Bert Hellinger 2005 május 5-én indította útjára a magyarországi Hellinger Intézetet.
A családállítás sem mindenható
Azokat a lélektani blokkokat, amelyek családi rendszerünkből fakadnak, tudatos elménkkel feltérképezni, és megoldani nem mindig lehet. Természetesen nem minden probléma mögött húzódik csak generációs ok, és sokszor nem csak egyféle szempontból érdemes megvizsgálni a probléma megoldását, azonban a módszer bizonyos esetekben hatékony. Különösen akkor, ha terápiás folyamatban résztvevőknél kiegészítésként alkalmazzák, vagyis nem önmagában. Ez utóbbit egy kísérlet keretében 2014 tavaszán igazolták szakemberek Németországban.
L.A.
fullánk/internet