Előrebocsájtva: a most következő szomorú történet két politikus ellentétéről szól, aminek az áldozata lett Dr. Veres Margit volt balmazújvárosi polgármester. Röviden: a környék meghatározó politikusa mást képzelt a város polgármesteri székébe, de mégsem a kiszemeltje, hanem Dr. Veres indult és nyert nagy fölénnyel. Az események láncolatát ez a kicsinyes bosszuhadjárat indította el. Aztán sikerült a gombhoz kabátot kreálni és így született meg az alábbi történet.
A most nyolc éve megépült Kőnig Rendezvényközpont, bármilyen hihetetlen, a felszámolása után is pénzt hoz majd Balmazújvárosnak. Kicsivel több, mint 123 millió forinttal gazdagodik a költségvetés, Dr. Tiba István akkori polgármester a várost jól kiszolgáló szerződéskötésének köszönhetően. Merthogy a megépítésekor, a Lázár Jánostól kilobbizott 180 millió forintot eleve a jövőbeli rendezvények helyszínének kibérlésére adta a város. Így segített Király Sándornak, aki a cégei jövedelméből, így megépíttethette a csarnokot. Most a fel nem használt bérleti díjat kapja meg Balmazújváros, amint felszámolásból értékesítik a csarnokot! S akkor indult az a máig be nem fejeződött ügy, aminek jó néhány részletét, mintha a Tanú című film forgatókönyvéből vágták volna össze. Miért is?
Ítélet 10 perc alatt!
Természetesen az akkori jegyző Dr. Veres Margit filmes nyelven, tragikus történetéről beszélünk, akinek másodfokú, a korábbinál sokkal, érthetetlenül súlyosabb, összesen húsz oldalas, bonyolult jogi meghatározásoktól hemzsegő ítéletét, mindösszesen tízperc alatt hozták meg! Ez olyan, mintha már eleve kész lett volna, előre, akár a tárgyalás elején is felolvashatták volna, mint Bacsó Péter, sokáig betiltott, legendás alkotásában.
Lapunk, szigorúan csak az ítéletben szereplő tényekre és utalásokra építve foglalja most össze, mi is történt? Így mindjárt kiderül, hogy a bíró gyakorlatilag semmilyen körülményt, bizonyítékot nem vett figyelembe, ami kizárhatta volna az ítéletét…
Röviden összefoglalva. A balmazújvárosiak évtizedes vágyát valóra váltva Király Sándor sportra és rendezvényekre is alkalmas csarnok építését határozta el, amiben a Dr. Tiba István vezette önkormányzat úgy tudta segíteni, hogy előre, 15 évre, évenként, húsz alkalomra, a város céljaira, előre kifizette a bérleti díjat, abból, amit a csarnok építésére lobbizott! Tette mindezt úgy, hogy minden ellenszolgáltatás nélkül kellett volna átadnia a 180 millió Ft-ot a vállalkozónak! Ezt igazolja a Belügyminisztérium levele, amit csatolva olvashatnak! Ennek ellenére Dr. Tiba István polgármester nem adta át ellenszolgáltatás nélkül, hanem a jegyző Veres Margit jelzésére a város érdekében 15 évre történő használatot kérte! A költségek jóval nagyobb részét Király Sándor állta. Így, gyakorlatilag a városnak, nulla forintjába került a központ megépülte. Dr. Tiba a futballklub vezetőjeként egy gyors kifizetéshez ötmillió forintot kért kölcsön a másik, kéziseket irányító sportvezetőtől Király Sándortól. A pénzt Dr. Veres Margitnak adta oda Király Sándor, aki az ügyben csak kézbesítőként szerepelt. Dr. Tiba azt is meghagyta, hogy a jegyző egy másik, magán ügy elszámolásaként vegyen magához négyszázezer forintot. Na, ebből a bíró csak annyit tartott fontosnak és szerinte bizonyító erejűnek, hogy a jegyző kapott négyszázezer forintot, hogy miért, minek, az innentől, az ítélkezőnek nem volt fontos, de szedjük pontokba a könnyebb érthetőség kedvéért a történteket.
Az autóvásárlási vád is megdőlt!
1. A kölcsönt, csak a rend kedvéért, Dr. Tiba István határidőre visszafizette. Arra semmilyen vallomás, utalás, vagyis bizonyíték nem merült fel, hogy ezzel a pénzzel megvesztegették volna a jegyzőt. Csak vádként szerepelt, egy szál magában, amit semmi sem támasztott alá a periratban. Dr. Tibát be sem idézte magától a bíróság, nehogy már elmondja, hogy egy sima kölcsön ügyről volt szó! Végül az ügyvéd erősködésére beidézték, ahol az előbbieket a bíróság tudomására hozta. Ez azonban, nem merült fel zavaró tényként az ítélethozatalkor.
2.Azt is Dr. Veres Margit terhére próbálták felróni, hogy önköltségen, haszon nélkül vásárolt autót Király Sándortól, aki gépkocsik importjával is foglalkozott. Arra utalgattak, hogy Dr. Veres Margit igazából nem is lett volna képes megvenni a százezer forint híján kétmilliós kocsit, ami a bíróság szerint, ráadásul többet ért. Aztán kiderült, adóhivatali papírokkal alátámasztva, hogy a volt jegyző családjának mezőgazdaságból származó jövedelméből, akár tíz olyan kocsit is tudott volna venni! Király Sándor meg még vagy kilenc esetben adta behozatali áron a kocsijait másoknak is. Dr. Veres Margit családjához meg több évtizedes barátság fűzi. Ezután, miután megdőlt ez a feltételezés a bíróság, ezzel már nem kívánt foglalkozni. Na vajon miért?
Lázár János, Dukai Miklós: bizonyító tanúkat nem kért a bíró!
3. Hosszabban ecsetelték az ítélet indoklásában, hogy a jegyző az önkormányzat pénzügyi bizottságának ülésén nem jelezte, hogy a csarnokra kilobbizott pénz másra is használható. Csupán azt mondta el, amiről a polgármester, Tiba István tájékoztatta, hogy Lázár Jánostól erre kérte ezt az összeget! Szerintük ezzel megtévesztette, sőt befolyásolta a bizottságot, a testületet. Szó szerint ezt írta a bírói tanács:
„Alappal feltételezhető, hogy a támogatás szabad felhasználásának tudatában is ugyanez a bizottsági, és képviselő-testületi döntés születik, azonban Balmazújváros akkor sem esett volna el a kormányzat által biztosított támogatástól, ha ezt egyéb működési vagy fejlesztési célra fordítja.”
Ez nem igaz. Lázár János hivatalos levele, mely bizonyítékként csatolva volt és itt olvasható, ezt igazolja! No, a Fideszes államtitkártól a Fideszes országgyűlési képviselő által kilobbizott, sportcsarnokra kért pénzt a Fideszes kormány belügyminiszterének aláírása után a tizenegyből nyolc Fideszes képviselő-testületi tag másként határozott volna? Drága bíró úr, melyik országban tetszik lakni? Már, hogy ezeket leírta, mivel ezzel kívánta bizonyítani, hogy a jegyző kötelességet szegett. Ez az igazán hajánál fogva előrángatott vádpont, ami annyira nem valóságszerű, minthogy Balmazújváros a holdon terülne el.
Íme a levél:
Ismét kiemelném, hogy Lázár János 2016 májusában kelt levelében megerősítette, hogy Pintér Sándor nem írta volna alá a támogatást, ha azt nem a rendezvényközpontra fordítják. Ezért aztán mindkettőjüket be kívánták idézni a bíróságra, de a bíró ezt sem tartotta szükségesnek. Na, vajon miért? Szerintünk már tudják a választ.
Ügy nem volt, csak ítélet!
4. A bíróságon felmerült, hogy Dr. Veres Margit telefonját a hatóság már az ügy kezdete, tehát a támogatás elnyerése előtt vagy fél évvel lehallgatta! Ma sem tudjuk miért, erről nem akart beszélni a bíró. Ám, azt joggal feltételezhetjük, hogy ez azért törvénytelen volt vagy súrolta a törvényesség határát. Magyarra lefordítva, valakinek vagy valakiknek a javaslatára, netán megrendelésre, utaztak a jegyző és ismerőseinek a körére. Talán mert valamit találni akartak. A gombhoz kerestek kabátot. Nemigen sikerült, csak a fenti ügyet tudták kiizzadni, amiről így kicsontozva kiderült, hogy nem ügy.
Csak egy ítélet!
Dr. Veres Margit küzd az igazáért, most perújrafelvételre vár, amiről majd annak a bírónak a közvetlen kollégái döntenek, akinek sikerült a már mindenki által ismert ítéletet hoznia.
Egy perújítást már elutasítottak, hiába írta le a jegyzői kamara hivatalos állásfoglalását, melyet szintén itt olvashatnak! Ebből feketén-fehéren kiderül, hogy nem követett el kötelezettségszegést Veres Margit!
Ez egy olyan igazságszolgáltatásra példa a fentiek alapján, ahol nem az igazság kiderítése volt a cél...
mml