Legalább 10 milliárd forintnak megfelelő összeggel károsította meg a cseh államkasszát az a magyar bűnszervezet, amely mintegy négy éven keresztül - 2007 és 2010 között - különböző, Csehországban alapított cégek közbeiktatásával, üzletszerűen követett el áfacsalásokat - tudta meg a Privatkopo.hu. A bűncselekmények hátterében egy győri székhelyű, fémkereskedelmi tevékenységet folytató társaság ügyvezető-tulajdonosa, M. Levente állhatott. Az ügyben - költségvetési csalás gyanújával - nyomozást rendelt el a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Az Ostrava Megyei Bíróság 2013 októberében 5 év 2 hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte T. S. magyar állampolgárt, aki a Metal Dealer s.r.o. ügyvezetőjeként nem fizetett meg több mint 15 millió korona áfát (ekkora összeget tudott a bíróság rábizonyítani) a Cseh Köztársaság költségvetésének.
T. S. további hét, mosonmagyaróvári és győri vagyontalan személyek felhasználásával Csehországban alapított cég pénzügyeit „menedzselte”. Ezeket a gazdasági társaságokat azzal a céllal hozták létre, hogy egy győri székhelyű kft. és más magyarországi gazdasági társaságok tulajdonát képező fémhulladékot - főként rezet - értékesítsék Csehországban, belföldi kereskedelem látszatát keltve. A magyar cégalapítók csak egyszer, a vállalkozások létrehozása napján jártak Csehország területén, hogy aláírják a társaságok bejegyzéséhez szükséges dokumentumokat, amiért 30-40 ezer forintot kaptak a bűnszervezett feltételezett vezetőjétől.
A szállítmányokat a győri fémkereskedő társaság teherautóival juttatták el az átvevő cég telephelyére, az értékesítés többnyire „nyomott áron” történt, hogy biztosan megvásárolják a fémhulladékokat. A zsíros üzlet ugyanis az általános forgalmi adó elcsalásában rejlett.
T. S., valamint a magyarországi fémkereskedő cég másik megbízottja, K. Zs. a csehországi „bukó” cégek bankszámláira átutalt vételárakat továbbutalták a győri cégnek, az áfát azonban felvették készpénzben, nejlonszatyrokban Győrbe szállították és átadták M. Levente ügyvezető-tulajdonosnak. Egy fémszállítmány áfatartalma 20-25 ezer euro között mozgott.
A másik pénzszerzési módszer az úgynevezett „pörgettyű” volt: a győri fémes cég kamionjai alumínium tömböket szállítottak Csehországba, de azokat nem pakolták le az átvevőhelyen, hanem visszahozták Magyarországra - az üzlet csak papíron jött létre. A kamionok szinte egymást érve pörögtek Magyarország és Csehország között. A cél ezekben az esetekben is az áfa lenyúlása volt.
Annak ellenére, hogy T. S. és K. Zs. milliárdokat „kézbesítettek” - euróban - a bűnszervezet feltételezett főkolomposának, szállítmányonként csupán 100 euró díjazásban részesültek a közreműködésükért.
Nyolc csaló céget „bebuktatták”, a győri kft. megbízottjaként eljáró T. S.-t, valamint a cseh átvevő fémtelep vezetőjét letöltendő börtönbüntetésre ítélték - Csehországban
Magyarországon évekig nem történt semmi, a bűncselekmények haszonélvezői szédítő sebességgel vagyonosodtak, nem háborgatták őket a hatóságok. Eddig. Ugyanis a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a napokban arról tájékoztatta a Privatkopo.hu-t, hogy bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás gyanúja miatt nyomozást rendeltek el egy győri székhelyű, fémkereskedelemmel foglalkozó gazdasági társaság működésével összefüggésben, a büntetőeljárás érdekeire tekintettel azonban bővebb tájékoztatást nem adott a nyomozóhatóság.
Megkerestük a 2014-ben 13,5 milliárd, 2015-ben 13,7 milliárd forint nettó átbevételt realizáló fémkereskedő vállalat ügyvezető-tulajdonosát, M. Leventét, akinek megbízásából ügyvédje közölte: a cégvezető nem kíván a bűnügyi portál kérdéseire válaszolni. A jogi képviselő megjegyezte: „a társaságot a kérdésekben megjelölt időszakban az adóhatóság több ízben is ellenőrizte és soha semmilyen hiányosságot vagy szabálytalanságot nem tárt fel.”
A privatkopo.hu nyomán